Nový kotel posiluje udržitelné vytápění města

Alena Janoušková
Alena Janoušková
30.05.2025

V květnu se ve Vimperku uskutečnila komentovaná prohlídka teplárny společnosti Energie AG Teplo Vimperk s.r.o., které se zúčastnili starostové okolních obcí i zástupci odborné veřejnosti a partnerských firem. Hlavním bodem programu byla prezentace biomasového kotle, který byl uveden do ostrého provozu začátkem roku 2025.

Kotel o výkonu 0,8 MW je navržen pro pokrytí letního provozu a pro zajištění zimních výkonových špiček, které byly dosud zajišťovány systémem na lehký topný olej a zemní plyn. Díky této investici se podíl tepla vyráběného z obnovitelných zdrojů, konkrétně z místní lesní štěpky, zvýšil na 90 %.

 

 

Tato změna znamená výrazný krok směrem k ekologičtějšímu a udržitelnému vytápění města. Biomasa je ve Vimperku součástí teplárenského systému již téměř dvě desetiletí, a i díky novému zařízení je možné výrazně snížit závislost na fosilních palivech. Vytápění z obnovitelných zdrojů nyní pokrývá zejména bytové domy a veřejné budovy ve městě.

 

„Za posledních téměř 20 let jsme investovali ve Vimperku přes 100 mil. Kč při zachování stabilní a výhodné ceny tepla. Letos zprovozněný kotel na biomasu dovršuje dlouhodobou koncepci výroby tepla z biomasy v kombinaci s flexibilní kogenerační výrobou tepla a elektřiny ze zemního plynu. Kvalitu naší práce, a především skvělou práci našich kolegů v provozu a údržbě tepelného hospodářství, dokládá neustálý zájem o připojení na tepelné hospodářství. Od roku 2015 každý rok připojujeme desítky bytů na rozvody teplovodů. V dalších letech bychom se rádi zaměřili na digitalizaci a automatizaci výroby a dodávky tepla a rozvoj naší topenářských a montážních služeb pro naše zákazníky.“ uvedl při setkání Miroslav Rys, jednatel společnosti Energie AG Teplo Vimperk s.r.o.

 

 

„Spolupráce města s firmou Energie AG Teplo Vimperk je dlouhodobá. Dodávky tepla řeší pro městské byty i naše organizace. Velice si vážím jejich flexibility a schopnosti nabízet řešení dodávek tepla i jiným institucím. Jsme partnery a dobrými přáteli a je skvělé, když máte takovouto firmu ve městě“ uvedla starostka města Jaroslava Martanová.

 

Udržitelný rozvoj, podpora místních zdrojů a snížení emisní stopy byly hlavními tématy diskuze během prohlídky. Nový kotel představuje nejen technickou inovaci, ale i závazek vůči budoucnosti a životnímu prostředí v regionu.

Pro zhlédnutí videa ze setkání klikněte na foto.

 

 

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

820 kilogramů budoucích odborníků na teplo

Zástupci Energie AG Teplo Vimperk s.r.o. přivítali v kotelně na biomasu studenty oboru Instalatér ze Střední školy a Základní školy Vimperk, Nerudova. Cílem návštěvy bylo ukázat budoucím řemeslníkům, jak vypadá skutečný…

Alena Janoušková 28.11.2025

Další bytové předávací stanice

Na konci letošní zimní sezóny jsme dokončili zprovoznění několika bytových předávacích stanic v bytovém domě 1.máje čp.128 a získali tak nové odběratele, kteří se rozhodli pro spolehlivé dodávky z tepelného…

Miroslav Rys 18.03.2021