Světový den úspory energie v těžkých časech

Lucie Rachačová
Lucie Rachačová
03.03.2022

Na energetických trzích panuje neklid a ceny energií prudce rostou. Energetická účinnost a Světový den úspory energie najednou dostávají zcela nový význam, protože každá ušetřená kilowatthodina chrání nejen životní prostředí, ale také vlastní peněženku.

Pro nás jako dodavatele tepla je samozřejmostí snaha o maximální tepelnou účinnost našich zařízení, optimální využití používaných paliv a co nejnižší tepelné ztráty při distribuci tepla k zákazníkům. K optimálnímu využití tepla však mohou přispět i zákazníci.

Zde je několik praktických tipů:

Náklady na vytápění lze výrazně snížit snížením výkonu vytápění během noci.
Z bytu by nemělo zbytečně unikat teplo. Proto je vhodné odpovídajícím způsobem utěsnit vstupní dveře, větrací otvory na toaletách a digestoře.
Radiátory a další topná tělesa nesmí být zakryté, aby nebyla omezena volná cirkulace teplého vzduchu v místnostech.
Spotřebu tepla pomáhají optimalizovat termostatické ventily radiátorů topení. Teplota v místnosti by proto měla být regulována rovnoměrně ve všech místnostech, aby se zabránilo silným teplotním výkyvům.
Pravidelné krátké větrání umožňuje výměnu vzduchu v místnostech, přičemž tepelné ztráty zůstávají nízké. TIP: Zavřete termostatický ventil, aby proud studeného vzduchu neprocházel přímo přes něj. Ventil se okamžitě zahřeje a s ním i místnost, která se právě nepoužívá. Větrání pootevřením oken nebo mikroventilací je nevhodné.
Zajistěte, aby zavřené kohoutky s teplou a studenou vodou nekapaly. Pokud kohoutky správně netěsní, plýtváte nejen cennou pitnou vodou, ale i energií potřebnou na její ohřev.
Tepelná izolace s dvojitými a trojitými skly šetří až 20 % tepla.
Zajistěte dobrou tepelnou izolaci stěn a obálky budovy kvalitními izolačními materiály.

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Energií ze slunce proti rostoucím cenám paliv

Uvedli jsme do provozu náš první projekt malé fotovoltaické elektrárny na bytovém domě. Pro pilotní projekt jsme zvolili bytový dům v Lenoře, kde dlouhodobě provozujeme plynovou kotelnu. Vzhledem k dramaticky rostoucím cenám…

Miroslav Rys 17.06.2022