Den s Davidem Malíkem

Miroslav Rys
Miroslav Rys
29.04.2024

Pracovník obsluhy a údržby tepelného hospodářství společnosti Energie AG Teplo Vimperk s.r.o..

Rozhovor s Alenou Janouškovou, Specialistkou marketingu a komunikace mateřské společnosti ENERGIE AG BOHEMIA s.r.o..

Jak jsem ho poznala já? David má chuť se dál vzdělávat, stává se stále větším odborníkem ve svém současném oboru. Má silný vztah k rodině a podle jeho slov skvělou manželku a šikovného syna.

  1. Jak byste představil svou pracovní náplň těm, kteří Váš obor neznají?

Zjednodušeně řečeno se zabývám kontrolami kotlů a celého tepelného systému. Ve Vimperku máme kotel na štěpku o výkonu 3 MW, který vytápí přibližně 70 % Vimperka. Ovládám kotle, ale také hlídám, aby nedošlo k nějakému problému – například k jeho ucpaní. V případě havárie máme v záloze 3 plynové kotle, ale ty se snažíme spouštět jen v krajních případech. Řídím také kogenerační jednotkou, která vyrábí elektřinu i teplo, protože máme ve štěpkové kotelně hned dvě. Ve Vimperku spravujeme také předávací stanice v panelových domech a bytovkách. Mají jiný druh ovládání a děláme na nich také různou údržbu, případně i opravy. Máme ještě další menší plynové kotelny ve Vimperku a okolí, o které se také staráme. Spravujeme zakázky pro SBD Husinec jako montáže radiátoru nebo kotlů, ale také opravy havárií a poruch. To vše je náplní mé práce. Člověk se to musí nějaký čas učit, ale teď odstupem času už je to pohoda.

  1. Jak probíhal Váš první pracovní den ve společnosti Energie AG Teplo Vimperk?

Nejdřív jsem se seznámil s prostředím, vše bylo úplně nové.  Ze začátku jsem z toho byl hodně nervózní. Musel jsem se toho hodně naučit, protože jsem tento obor neměl vystudovaný. Ale Postupem času si to skvěle sedlo. Člověk musí mít zájem dál se rozvíjet, učit se novým věcem. Když je chuť, jde potom ledacos. A já ji mám.

  1. Co jste se od té doby v práci naučil nového?

Vzhledem k tomu, že šlo o pro mě zcela nový obor, musel jsem se naučit komplet instalateřinu a topenařinu. Naučil jsem se také svářet, mám svářečské zkoušky. Teď si dělám oprávnění na montáž plynových zařízení. Je to praktický obor. Můžu si doma například sám namontovat radiátor, a vlastně opravit vše v oblasti vody a topení.

  1. Co Vás na Vaší práci nejvíc baví?

Baví mě to, že je každý den jiný. Je to práce opravdu velmi pestrá. Mám rád výzvy a tato práce mi je přináší. Každá porucha nebo závada je jiná, vždycky je to trochu záhada a odhalování příčin. Topenařina má hodně odvětví, ve kterých se může člověk vzdělávat.  A občas se díky práci docela pobavím. Kamarádi si mě hlavně na začátku podzimu dobírají, že když jsem ten z teplárny, ať jim zařídím teplo i mimo topnou sezonu. Podle nich stačí otočit čudlík. Asi bych je měl vzít na prohlídku kotelny.

  1. Jak byste charakterizoval svůj pracovní den?

Kontroly, řízení chodu kotlů, opravy, údržba. Stručné a výstižné. Jen prostě každý den jiné.

  1. Jak jste se od svého prvního dne v práci profesně posunul?

Nastupoval jsem před šesti lety na stejnou pozici, ale v průběhu této doby jsem si udělal několik profesních zkoušek. To mi umožňuje dělat odbornější práce. A také jsem se díky těmto zkouškám posunul v platové třídě.

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Energií ze slunce proti rostoucím cenám paliv

Uvedli jsme do provozu náš první projekt malé fotovoltaické elektrárny na bytovém domě. Pro pilotní projekt jsme zvolili bytový dům v Lenoře, kde dlouhodobě provozujeme plynovou kotelnu. Vzhledem k dramaticky rostoucím cenám…

Miroslav Rys 17.06.2022