Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/www/teplo-vimperk.cz/subdomains/www/templates/md-urban/index.php on line 15
Vytápění v přechodovém období

Novinky

Rozšíření teplovodní sítě ve Vimperku

V letošním roce tepelné hospodářství ve spolupráci s Městem Vimperk pokračovalo v rozšiřování teplovodní sítě ve Vimperku připojením dalších ca 500 metrů nové trasy a 11 bytových domů.

Číst dál...

Zpravodaj Energie AG

Rychlý kontakt

Energie AG Teplo Vimperk

1. máje 637
385 01 Vimperk

IČ: 280 88 654

DIČ: CZ 280 88 654

Telefon:
+420 724 322 335 - dispečink
+420 733 615 811 - firma

E-mail: info(et)teplo-vimperk.cz

WWW: www.teplo-vimperk.cz

image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8

Vytápění v přechodovém období

Období pozdního jara a brzkého podzimu je typické proměnlivými požadavky na vytápění. U bytových domů často dochází k tomu, že někteří obyvatelé domu již nepociťují potřebu topit a jiní by si rádi ještě přitopili. Někdy jsou různé potřeby nejen v různých bytech, ale často i v rámci jedné domácnosti.

Pokud bytový dům má centrální zdroj, ať už se jedná o kotelnu nebo předávací stanici, tak je vhodné dodávky tepla řídit přímo na topných tělesech. Aby toto však bylo možné, je nutné, aby radiátory byly osazeny funkčními radiátorovými ventily s termostatickými hlavicemi. Pokud radiátorové ventily nepracují optimálně, pak je bohužel nutné reagovat regulováním teploty přímo na centrálním zdroji, což má dopad do všech bytů v bytovém domě a je nemožné plnit rozdílné požadavky na vytápění.

Funkční termostatický ventil zabezpečuje stálou teplotu v místnosti a dokáže reagovat na změny oslunění v průběhu dne. V případě, že máme funkční termostatické ventily, tak je nutné správně s nimi i pracovat, aby bylo dosaženo požadovaných úspor a neplýtvalo se.

O plýtvání se jedná například, když je zakryt radiátor záclonou, nebo je zastavěn nábytkem tak, že ohřátý vzduch nemůže proudit do místnosti. Přitom stačí v topném období použít kratší záclonu, která dosahuje pouze nad radiátor a uvolnit prostor před radiátorem, aby docházelo ke správnému proudění vzduchu. Dalším problémem bývají stará netěsnící okna, která způsobují dopadání studeného vzduchu na hlavici ventilu, která poté otevírá. Proto je důležité, abychom větrali krátce a intenzivně. Doporučuje se rovněž plně neuzavírat termostatickou hlavici v průběhu dne tak, aby nedocházelo v zimě k většímu prochladnutí místnosti. Na následné vytopení místnosti je obvykle nutno vynaložit větší množství energie než na udržení stálé teploty v bytě při částečně otevřených ventilech, což platí dvojnásob u zateplených domů.

Energie AG jako provozovatel tepelného hospodářství nemá zájem na přetápění nebo nedotápění bytů, ale rádi bychom dodávali všem dle jejich požadavků. V případě potřeby zajištění funkčních termostatických ventilů, je možné se prostřednictvím zástupců společenství bytových jednotek, správy bytového domu nebo družstva, na nás obrátit s poptávkou na dodávku a montáž termostatických ventilů

 

Koncern
Vodárenství
Teplárenství